Jak vznikal náš sborník – 2. díl – Jak se žije předměřickým skřítkům a vílám

Jana Kopřivová, 10. 11. (2011), Tvůrčí psaní - Soutěž literárních sborníků , 4 390 zobrazení

O tom, že žákovský sborník nemusí vznikat jenom na půdě jedné třídy a v hodinách slohu, nám mnohé poví Mgr. Jana Kopřivová, učitelka a knihovnice z Předměřic nad Labem. Sborník předměřických skřítků a víl, který v soutěži Nadílka našich dílek 2011 získal čestné uznání za úzkou spolupráci spisovatelů a ilustrátorů, vznikal na základě očekávané výstavy a navíc v několika kolech. Nechte se inspirovat.

Ilustrace: Štěpán Fojtík

Ilustrace: Štěpán Fojtík

Podnětem ke vzniku literárního sborníčku může být neobvyklá událost během školního roku. V našem případě to bylo očekávání výstavy loutek paní Vítězslavy Klimtové, spisovatelky a malířky. Výstava s názvem Potulná pohádková země cestovala téměř dva roky po knihovnách v celé České republice. Organizačně ji připravil v rámci grantového projektu Klubu dětských knihoven SKIP. Protože Obecní knihovna v Předměřicích nad Labem sídlí v budově školy, zrodil se nápad: připravíme s dětmi pro paní Klimtovou, která se důvěrně zná s mnoha skřítky a strašidýlky, v naší knihovně dárek. Jako knihovnice a zároveň jako učitelka II. stupně ZŠ jsem oslovila další kolegyně ze školy. Tak vznikl projekt Jak se žije předměřickým skřítkům a vílám, jehož výsledkem je právě náš sborníček.

Na začátku projektu se děti na besedě v knihovně seznámily s knihami V. Klimtové, zejména s jejími Lexikony ohrožených strašidel, a dále s knihou Marty a Karla Pohnerových Příběhy a pohádky z hradeckých lesů a parků. Po četbě vybraných úryvků jsme si povídali o tom, jak skřítci vypadají, kde bydlí nebo žijí, zda lidem pomáhají, či spíše škodí, jaké mají vlastnosti apod. Všímali jsme si, jak se vzhledem, s vlastnostmi či způsobem života skřítka souvisí jeho jméno. Vyhledávali jsme neobvyklá slovní spojení, charakteristiku přímou a nepřímou (děti znají z hodin slohu). Poté následovala informace, že v okolí naší školy, v parku, na louce, na hřišti, u řeky Labe, prostě všude kolem nás, jistě žijí další skřítci, víly a strašidýlka. Úkolem dětí bude vypátrat je a popsat jejich podobu, vlastnosti a způsob života. Kdo chce, může svého skřítka také nakreslit.

Písemné popisy, které děti přinesly, sloužily v další části projektu k výtvarnému zpracování. Na něm se většinou podílely mladší děti, které slovní popisy nepsaly. Protože se mi vzniklé kresby velmi líbily, následovala nakonec ještě další část. Čtenáři knihovny byli vyzváni, aby podle vystavených obrázků skřítků a víl, u nichž bylo uvedeno pouze jejich vymyšlené jméno, sami postavičky popsali a charakterizovali. Vznikl tak soubor literárních a výtvarných prací, z nichž jsme ty nejzdařilejší uspořádali do literárního sborníčku s názvem Jak se žije předměřickým skřítkům a vílám.

Během měsíce června, kdy v naší knihovně probíhala tolik očekávaná výstava loutek, byly literární a výtvarné práce dětí v knihovně rovněž vystaveny. Věříme, že náš dárek paní spisovatelku Vítězslavu Klimtovou potěšil.

Sborník si v elektronické podobě můžete prohlédnout poklikem na jeho titulní stránku (níže).

jak_se_zije_predmerickym_skritkum

Hodnocení článku

1 smajlík2 smajlíci3 smajlíci4 smajlíci5 smajlíků (5 hlasů, průměr: 4,20 z 5)
Ukládám ... Ukládám ...
 
 

Související články

Zatím nejsou žádné komentáře

Můžete vložit úplně první komentář.

Napište komentář

Pro psaní komentářů se musíte Přihlásit případně Zaregistrovat, pokud ještě nemáte svůj účet.