Kudy vede cesta ke kvalitnímu školnímu časopisu?

Redakce, 4. 6. (2012), O projektu , 6 932 zobrazení

Ve středu 30. května 2012 se v prostorách Obvodní knihovny Bolevec v Plzni uskutečnil workshop pro redaktory školních časopisů na téma Čtenářská gramotnost a mediální výchova. Akce byla součástí doprovodného programu k Výstavě školních časopisů a literárních sborníků, kterou připravilo občanské sdružení Abeceda v rámci projektu Čtenářská gramotnost a projektové vyučování.

web_logo_hlavni_barevne1

Workshopu se zúčastnili žáci tří základních škol, které vydávají vlastní školní časopis. Z 28. ZŠ v Plzni, Rodinná 39 (http://www.zs28plzen.cz/) přijeli redaktoři časopisu Mix 28 (http://www.zs28plzen.cz/o-skole-5/skolni-casopis-1/), redaktoři časopisu Čtrnáctka (http://www.14zsplzen.cz/multimedia/skolni-casopis/skolni-casopis-2.aspx) dorazili ze 14. ZŠ Plzeň, Zábělská 1220/25 (http://www.14zsplzen.cz/). 22. ZŠ Plzeň, Na Dlouhých 49 (http://www.22zsplzen.cz/) reprezentovali redaktoři časopisu Dvaadvacítka (http://www.22zsplzen.cz/dvaadvacitka/).

Akci zahájila Tereza Srpová. Představila projekt Čtenářská gramotnost a projektové vyučování, zejména soutěže a akce, které v rámci tohoto projektu o. s. Abeceda pořádá. Upozornila účastníky, že na webu www.sotkoviny.cz je pro žáky připravený e-learning s názvem „Lenka si poradí!“. A pozvala přítomné učitelky na srpnovou konferenci o čtenářské gramotnosti.

Poté se slova ujali sami žáci, kteří si vzájemně představili své časopisy a způsob práce ve školní redakci. Inspirovali se jak nápady na jednotlivé rubriky, tak i grafickou úpravou a možnostmi tisku a distribuce časopisu. „Náš časopis vydáváme černobíle v počtu 120 kusů a všechny vždy prodáme, výtěžek putuje na charitu,“ upozorňuje redaktorka časopisu Dvaadvacítka.

Na prezentaci žáků navázala beseda s redaktory Plzeňského deníku (http://plzensky.denik.cz/), šéfredaktorem Evženem Zavadilem a fotografem Vlastimilem Leškou. Ti hned na úvod ocenili, jak kvalitní práci žáci na svých školních časopisech odvádějí. Redaktoři časopisu Čtrnáctka se pochlubili: „Minulý rok jsme s naším časopisem zvítězili v Plzeňském kraji. V celostátním kole soutěže Školní časopis roku 2011 jsme pak získali třetí místo.“ Evžen Zavadil poté žákům představil Plzeňský deník a různé profese, jež se na jeho vydávání podílejí. Na příkladu běžného dne novináře ukázal, co zajímavého může redaktor ve své praxi zažít, ale i jak je tato práce odpovědná a časově náročná. Žáci kladli novinářům nejrůznější dotazy. Zajímalo je, jak redaktoři získávají náměty na zprávy, jak si mezi sebou dělí práci nebo jak stíhají uzávěrky.

Žáci se také ptali na zkušenosti a vzdělání, které by měli získat, aby se mohli v budoucnu stát novináři. Zjistili, že Deník nabízí studentům brigády, při nichž si mohou vyzkoušet, co vše práce redaktora obnáší. Šéfredaktor Evžen Zavadil dokonce přítomným redakcím nabídl možnost publikování zajímavých článků ze školních časopisů přímo v Plzeňském deníku.

Následovaly dílny mediální výchovy, během nichž žáci srovnávali svůj školní časopis s profesionálním časopisem pro děti. Díky této práci žáci objevili nové způsoby, jak by mohli vylepšit činnost své školní redakce. Kromě toho si uvědomili, v čem je jejich časopis jedinečný a na co by měli být hrdí. Na závěr dílny si žáci vyzkoušeli práci v redakční radě a diskutovali nad kvalitou svého časopisu podle předem stanovených kritérií, tzv. desatera kvalitního školního časopisu. „V našem časopise zatím nenajdete moc reportáží. Ale napadlo nás vytvořit novou rubriku, kde bychom spolužákům nabízeli tipy na zajímavé výlety v okolí Plzně, a to právě formou reportáže,“ uvádí redaktorka časopisu Mix 28.

V závěrečné části programu se žáci mohli inspirovat díly svých vrstevníků na výstavních panelech a vyplnit si pracovní listy. Přítomné učitelky velmi zaujal panel o čtenářských strategiích. V červnu se výstava přesouvá na poslední místo – do Městské knihovny Kutná Hora – objela totiž už všechny kraje České republiky.

Výstava prezentuje výsledky soutěží Náš časopis 2010 a Nadílka našich dílek 2010, které uspořádalo občanské sdružení Abeceda. Na osmi výstavních panelech lze zhlédnout ukázky z vítězných časopisů a sborníků. Kromě toho se návštěvníci dovědí, jak by měl vypadat kvalitní školní časopis a kvalitní školní literární sborník. Jeden z panelů seznamuje žáky se čtenářskými strategiemi, neboli postupy, které nám pomáhají porozumět čtenému textu.

Fotografie, které v průběhu akce pořídila Martina Málková, najdete na adrese: http://abeceda-foto.rajce.idnes.cz.

Výstava školních časopisů a literárních sborníků je součástí projektu Čtenářská gramotnost a projektové vyučování. Tento projekt byl podpořen z prostředků Evropského sociálního fondu a státního rozpočtu České republiky. Více informací o projektu naleznete na internetových stránkách www.ctenarska-gramotnost.cz a www.sotkoviny.cz.

Abeceda, o.s.

OPVK + ABECEDA CMYK

Hodnocení článku

1 smajlík2 smajlíci3 smajlíci4 smajlíci5 smajlíků (zatím nehodnoceno)
Ukládám ... Ukládám ...
 
 

Související články

Zatím nejsou žádné komentáře

Můžete vložit úplně první komentář.

Napište komentář

Pro psaní komentářů se musíte Přihlásit případně Zaregistrovat, pokud ještě nemáte svůj účet.