Textilní knížky jsou určené dětem kojeneckého a batolecího věku, zvláštní skupinu pak tvoří knížky pro děti slabozraké a slepé nebo handicapované. Knížky z textilu mají mnoho výhod: jsou měkké, dobře se dětem uchopují a mohou je bez potíží objevovat nejen rukama, ale hlavně pusou. Pokud se ušpiní, lze je bez problémů vyprat. Jejich trvanlivost je veliká a v tomto směru předčí i papírové knihy a leporela.
Textilní knížky by měly splňovat stejná kritéria jako ostatní hračky pro malé děti: měly by nejen zabavit, ale také naučit, měly by dětem pomáhat v jejich psychomotorickém rozvoji a navíc by měly být i bezpečné (pozor na malé všité části, plastové díly nebo baterie a hrací moduly).
Knížky pro děti do 1 roku
Tyto knížky jsou vyráběné ve dvou základních variantách: buď jsou na každou stránku jednoduché motivy tištěné, případně strojově aplikované nebo jsou bohatě doplněny mnoha didaktickými a interaktivními prvky pro rozvoj jemné motoriky.
Foto: Liliputiens a Ludus
Velmi dobře se osvědčily stránky šité z různých materiálů a textur pro zajímavé hmatové dojmy. Dítě vnímá hračku nejen zrakem, ale i hmatem a sluchem, takže výborně poslouží stránky šustivé, chrastící, pískací. Pro dítě kojeneckého věku je nejefektivnější šustivý a chrastivý prvek, protože nemusí vynakládat velkou námahu na vytvoření zvukového efektu.
Foto: Haba a Taf Toys
Někteří výrobci nabízejí oboustranná textilní leporela, která mají z jedné strany barevnost upravenou pro věk novorozenecký (dítě se rodí barvoslepé), takže se tyto kontrastní stránky dají využít i pro děti slabozraké (typická barevnost je černobílá s doplňkovou barvou červenou nebo žlutou). Z druhé strany mají motivy v pestřejších barvách, které zaujmou odrostlejší kojence.
Foto: Tuggies a Lamaze
Z tohoto pohledu se mi nezdají pro kojence moc zajímavé knížky řešené v tlumených pastelových barvách. Myslím, že tyto něžné knížky osloví hlavně maminky, ale dětem se v nich hůře orientuje, nerozeznají hranice jednotlivých motivů, plochy splývají. Pokud mají knížky nějaké aktivity, tak je dokáží zaujmout, ale barvy a motivy samy o sobě ne.
Foto: Fehn a Zolo
Pro tento věk je charakteristické, že okolní svět je poznáván všemi smysly. U látkových knížek je velkým plusem, že ji mohou děti cumlat, žužlat, kousat, proto jsou často doplněny různými kousacími kroužky a tvary, šňůrkami , pestrými etiketami, všitými a odklápěcími tvary, kapsičkami, které jsou vděčným hracím prvkem pro batolecí věk, průhledy, zrcátky ad.
Foto: Tiny Love
Foto: Haba
Knížky pro děti od 1 roku do 3 let
Tyto knížky už jsou vybaveny mnoha didaktickými a edukativními prvky. Knížky jsou rafinovanější a mnohdy mají i komplikovanější tvar, přecházející do mazlivé hračky, zvířátka.
Foto: Playgro a Liliputiens
Objevují se knížky zaměřené na holky a kluky, na profese, na denní aktivity, na zvířátka žijící v různých prostředích apod. Nad podobně řešenými knížkami už se dítě mnoho naučí: s pomocí rodičů poznává své okolí, učí se ho pojmenovat a rozvíjí nejen své motorické schopnosti, ale také řeč a slovní zásobu. Spojení motorických a verbálních aktivit se jeví jako nejsilnější zbraň právě textilních knížek.
Foto: Ebulobo
Foto: Liliputiens
Foto: Oscar Ellen
Pro starší batolata jsou určeny knížky, na kterých se děti učí rozlišovat barvy a počítat, procvičují prsty k dovednostem potřebným pro oblékání (prvky zavazování tkaniček, provlékání šňůrek, zapínání knoflíků a zipů).
Foto: „Q is for Quilter“
Látkové knížky pro slabozraké a nevidomé děti
Pro tyto knížky je typická kontrastní barevnost a použití těchto základních barev: černá a bílá, doplněné červenou, žlutou, modrou nebo zelenou. Zobrazované motivy jsou velké, s černými konturami pro lepší orientaci. Děti slabozraké a nevidomé jsou odkázáni z větší či menší části na svůj hmat a sluch, takže je důležité, aby byly knížky vybaveny různými zajímavými hmatovými a zvukovými detaily. I pro tyto knížky platí vše podstatné, co bylo řečeno výše – bezpečnost knížek, didaktičnost, interaktivní prvky pro psychomotorický rozvoj.
Jelikož jsou novorozenci barvoslepí a cit pro barvy se rozvíjí později, přihlížejí někteří výrobci (např. Lamaze) k tomuto faktu a uzpůsobují své hračky pro kojence tak, že lze mnohé jejich výrobky využít i pro děti slabozraké. Mnohá Střediska rané péče jsou vybavena právě těmito hračkami.
Tvorbu nejen textilních knížek pro zrakově postižené děti se snaží podporovat společnost pro Ranou péči spolu s dalšími asociacemi pořádáním soutěže Tactus, která je inspirována mezinárodní soutěží Tactus & Typhlo http://www.tactus.wz.cz.
Foto: Lamaze, Wee Gallery, Maxim
Zatím nejsou žádné komentáře
Můžete vložit úplně první komentář.