Komiks – 3. díl – Romeo, Julie a manga

Dalibor Dudek, 21. 2. (2011), Mediální výchova - Školní časopisy , 9 442 zobrazení

Japonský fenomén manga si podmanil část především mladší generace již i u nás. Slovo manga znamená v japonštině doslova „humorné obrázky“, v současném pojetí je pod tímto termínem chápán především komiks. Komiks, který má svá specifika vytvářená v Japonsku především po druhé světové válce: většinou černobílé obrázky, rychlý spád, dramatický děj, charakteristický design – dětské rysy v obličejích postav, veliké oči trochu připomínající oči laně, odraz světla v rohu oka, ale také nepravidelnost tvaru okének, specifickou řeč bublin. A touto řečí k sobě nyní promlouvají čtyři století od svého vzniku Romeo s Julií. Pojďme se na příkladu tohoto klasického dramatu převedeného do komiksové podoby blíže seznámit se stylem manga.

Manga Shakespeare

Komiksové zpracování Manga Shakespeare: Romeo a Julie spojuje Shakespearův jazyk se stylem japonské mangy. Hrdinové Shakespearovy klasické tragédie Romeo a Julie zapadají přímo vzorově do manga formátu: jsou na prahu dospělosti, jejich rodiny jsou znepřátelené; tragický a zároveň romantický příběh hrdinů vyvolává mnoho emocí.

Autoři tohoto formátu na sebe vzali jistě obtížný úkol: zkrátit dialogy, převést kostýmy a scénu do moderní doby; lásku, nenávist i ponaučení poskládat do nepravidelných okének komiksu. Návštěvníci divadel a čtenáři klasické literatury budou zřejmě takový počin chápat jako vraždu původního Shakespearova díla, pro některé to naopak bude jediná cesta k tomuto autorovi…

Montekové, Kapuleti a jakuza

Děj příběhu je zasazen do současného Tokia, kde proti sobě stojí dvě znepřátelené rodiny. Dva teenageři, Romeo s Julií se do sebe zamilují…Nadčasovost původního příběhu učinila ze Shakespeara opět zřejmě „cool“ autora. Příběh nesmrtelných milenců z Verony se tak znovu vrací k mládeži. Montekové a Kapuleti jsou v něm dvěma znepřátelenými rody japonské mafie – jakuzy, Romeo je rockovou hvězdou a Julie dívenkou z módní tokijské čtvrti. V jednotlivých oknech komiksu se střetává pop kultura s klasickou literaturou. Dost možná, že už nebude tolik studentů pro splnění školních povinností používat referáty.cz.

Manga kultura

Tzv. manga stylem bývá obvykle kreslen komiks, ale třeba i počítačová hra. Často v něm bývají zdůrazněny prvky moderních technologií, dobrodružství, cestování a určité nadpřirozeno. Kultura manga dnes např. zahrnuje návody na internetu, jak se naučit manga kreslit přesně, komerční stránky vybízejí uživatele, aby vytvořili svůj originální manga vánoční pozdrav nebo manga valentýnskou kresbu. Grafické programy ve stylu výukových programů provedou krok za krokem uživatele zákonitostmi kresby postav, tváří, oblečení i uspořádání okének… originální vizuální jazyk má svá specifika, kterými vyjadřuje a současně dokáže vzbudit emoce. Zajímavostí je směr čtení tradičního stylu manga: zprava do leva.

Co prozradí výraz obličeje

Povšimněme si některých detailů na kresbách manga. Větší oči bývají u postav žen a především – velké oči mají kladné postavy. Symboly jisker souvisí s bojem a úderem; spirála značí závrať nebo zmatenost, plameny zlost, „prázdné“ oči mstu. Oči, které přesahují obličej, vyjadřují velké vzrušení. Pokud jsou skryté ve stínu, evokují mstu nebo hněv postavy.

Nos bývá oproti očím spíše nepatrný, někdy ve tvaru trojúhelníčku, jindy zcela chybí – může náhle u postavy v novém okně zmizet a vyvolat tak pobavení. Ústa bývají znázorněna tenkou linkou. Zuřící postavě může z koutku úst trčet třeba tesák. Také tvar obličeje souvisí s charakterem či náladou postavy. Svěšená hlava pravděpodobně bude znamenat smutek.

Vyznavači stylu manga by jistě popsali řadu dalších detailů. Otázkou může být, kterých detailů si všimnou žáci, zda se nad nimi dokáží zamyslet. Myslím, že není od věci si stylu manga povšimnout i během výuky, vždyť i v některých školních časopisech je tento typ komiksu používán, či jsou spontánně využívány některé jeho prvky. Podívejte se pro zajímavost na ukázku z časopisu GAG – BEN v příloze článku.

Zdroje:

http://www.mangacesky.wz.cz/
http://cs.wikipedia.org/wiki/Manga
• Shakespeare, W. – Leong, S: Manga Shakespeare: Romeo a Julie, Albatros, Praha, 2009
• sborník: Vějíř – sborník české mangy, Yatum, Praha, 2009

Příloha:

  Slámová, J: Gravitation: GAG - BEN, časopis ZŠ Třebíč, Benešova, 3/2010 (215,7 kB, 126 stažení)
Stahovat tento soubor smí jen registrovaný uživatel.

Další díly seriálu:

• Komiks – 4. díl – Návod pro ty, kteří začínají tvořit komiks: http://www.ctenarska-gramotnost.cz/medialni-vychova/mv-casopisy/komiks-4
• Komiks – 2. díl – Komiksový hrdina Ferko aneb Komiks jako dokument: http://www.ctenarska-gramotnost.cz/medialni-vychova/mv-casopisy/komiks-2

Hodnocení článku

1 smajlík2 smajlíci3 smajlíci4 smajlíci5 smajlíků (2 hlasů, průměr: 4,50 z 5)
Ukládám ... Ukládám ...
 
 

Související články

Zatím nejsou žádné komentáře

Můžete vložit úplně první komentář.

Napište komentář

Pro psaní komentářů se musíte Přihlásit případně Zaregistrovat, pokud ještě nemáte svůj účet.