Filmy k mediální výchově – 4. díl – Manipulace filmem

Petr Procházka, 31. 3. (2011), Mediální výchova - Film, Mediální výchova - Tipy do výuky , komentář , 8 895 zobrazení

„Asi je to všechno blbost, ale vůbec by mě nepřekvapilo, kdyby to byla pravda.“ Tak lapidárně okomentoval jeden divák film Zeitgeist: The Movie, nejstahovanější film v historii internetu.

Hned úvodem je potřeba podotknout, že ač Zeitgeist (Duch doby) má již ve svém názvu The Movie, tedy „film“, a v kategorizaci je řazen mezi dokumentární, v žádném případě se o film v pravém slova smyslu nejedná, natož o dokumentární film, nicméně kvůli srozumitelnosti budu používat termín film.

Pod tímto snímkem je podepsán jediný autor Peter Joseph a Zeitgeist je vlastně zcela zřejmým manipulativním „video-kompilátem“ všemožných konspiračních teorií, předkládající skeptický pohled na autenticitu textů Bible, „vyvracející“ oficiální verzi o teroristických útocích z 11. 9. 2001, a navíc ukazuje na existenci jakýchsi tajných světových vládnoucích elit, které vytvářejí „mýty“, aby s jejich pomocí manipulovaly a ovládaly společnost. To vše Zeitgeist předkládá formou střihového dokumentu a je stylizován tak, aby stimuloval divákovu zvědavost a vyvolal v něm pochybnosti o svém vlastním rozumu, o své vlastní víře a soudnosti.

Ačkoli jsou ve filmu i pravdivé věci a nevyvratitelná fakta (bez nichž by jej přeci divák musel naprosto odmítnout jako pouhou fikci), obecně u tohoto filmu funguje hlavně zručné využití dokumentu jako média, které ovlivňuje názor. Spíš než pravdu, kterou má dokument obsahovat především, podává film zajímavým způsobem zneklidňující pohled na to, co všechno si lidé, kteří o problematice příliš nevědí, mohou myslet. Je to dílo, které staví atraktivní fikci na stejnou úroveň jako obyčejnou pravdu. A toho si „běžný“ divák často nedokáže všimnout.

Mnoho lidí o sobě tvrdí, že nejsou slepí vůči realitě, že neuznávají média, protože lžou; protože prý média se tváří tak, že jsou schopna „vidět dál než za oficiální verze událostí“. Hodně z těchto lidí se ovšem z podivného důvodu ohání filmem Zeitgeist. Filmem, který nikdy nemusel prokázat tvrzení, která lidem podsouvá. Filmem, za který v podstatě nikdo nenese odpovědnost. Až do roku 2007, kdy byl Zeitgeist uvolněn jako nekomerční dokumentární film pro volné stažení na Google Video a YouTube, nebyl pod snímkem nikdo podepsán… Zvláštní. Lákavé.

Je třeba uvést, že manipulativní je vlastně celé dílo, neboť se stylizuje do dokumentárního žánru a předstírá, že se jedná o dílo akademické či vědecké. Slyšíme tam věty jako: Chceme ukázat fakta.“ nebo „Chceme být akademicky přesní.“, což navozuje v divákovi pocit věrohodnosti a faktografické správnosti. Autoři filmu ovšem na užité zdroje (z jejichž motivů je celý film zkompilován) vůbec neodkazují, takže celý film je z hlediska autenticity vlastně bezcenný. Jakýsi seznam zdrojů, zveřejněný na oficiálních webových stránkách filmu, musíme považovat nanejvýš za seznam autorovy oblíbené literatury (většina titulů je navíc přes sto let stará!).

Nepoučený divák musí mít z tohoto zručně sestaveného „dokumentu“ pocit strachu před oněmi tajnými elitami, ovládajícími odnepaměti svět. Opět se zde vynořuje pojem ONI. ONI vám lžou a manipulují s vámi! Všechno bylo a je jinak! Následkem řetězení povrchně nahozených pochybností (zde předkládaných jako fakta, jako pravda) se pak nalézají významy i tam, kde neexistují. Celá staletí již přece víme, že čím víc hledáme paralely, tím víc jich nalézáme. I u věcí, mezi nimiž zjevně žádné spojení nebylo.

Zeitgeist: The Movie je zářným a dokonalým typem manipulativního filmu. Nebyl vytvořen pro běžnou distribuci v kinech či televizi, míří cíleně na internetové publikum, tedy především na mladé a nepříliš sečtělé publikum. Z komentářů k tomuto „nebezpečnému“ dílku lze vidět, že padl na úrodnou půdu. Také proto hned v roce 2008 autoři přispěchali s druhým dílem Zeitgeist: Addendum. O úspěšném zasetí semínek manipulace a zdárného růstu rostlin pochybností diváků těchto snímků nemůže být pochyb.

Zdroj:

• Zeitgeist: The Movie (2007)

Další díl seriálu:

• Filmy k mediální výchově – 3. díl – Vrtěti psem a mediální slovníček: http://www.ctenarska-gramotnost.cz/medialni-vychova/mv-tipy/filmy-k-mv-3


Hodnocení článku

1 smajlík2 smajlíci3 smajlíci4 smajlíci5 smajlíků (4 hlasů, průměr: 5,00 z 5)
Ukládám ... Ukládám ...
 
 

Související články

, Komentář

Napište komentář

Pro psaní komentářů se musíte Přihlásit případně Zaregistrovat, pokud ještě nemáte svůj účet.