Filmy k mediální výchově – 3. díl – Vrtěti psem a mediální slovníček

Dalibor Dudek, 18. 2. (2011), Mediální výchova - Film, Mediální výchova - Tipy do výuky , 10 939 zobrazení

Film Vrtěti psem je dalším ze snímků, jehož ukázky by žákům mohly přiblížit některá úskalí mediálního světa. Ukazuje, jak snadno lze věřit naprostému nesmyslu. Stačí jen, aby jej političtí poradci vytvořili a sdělovací prostředky rozšířily. A tak válečný konflikt, který se ve skutečnosti odehrává pouze ve filmových ateliérech, šokuje diváky u televizních obrazovek – právě začala válka. Naprostá lež se stala mediální pravdou…

vrteti_psem_plakat

Plakát k filmu Vrtěti psem

Název filmu v sobě skrývá podstatu vtipu: Proč pes vrtí ocasem? Je chytřejší než ocas. Kdyby byl ocas chytřejší, vrtěl by ocas psem. Film v komediální nadsázce řeší otázku, kdo je ve skutečnosti psem a kdo ocasem? Jasné je však pouze, kým se stávají v danou chvíli konzumenti mediálních zpráv. Média bývají označována za hlídacího psa demokracie. Kdo koho hlídá je jednou z otázek, které si divák položí během vtipných dialogů hlavních postav. Termín vrtěti psem se na základě věcných souvislostí přenesl do prostředí politiky a médií.

Ve filmové politické satiře Vrtěti psem odvádí expert na politickou propagandu Conrad Brean (Robert De Niro) spolu s hollywoodským producentem (Dustin Hoffman) a prezidentovou poradkyní (Anne Hecheová) pozornost voličů od prezidentské sexuální aféry s mladistvou dívkou vytvořením neexistujícího válečného konfliktu. Producent Stanley Motss za pomocí filmových triků natočí šot z války, která není. Následující den média informují pouze o válce. Na skandál se zapomnělo.

Ne však na dlouho. Další kandidát na prezidenta vyhlásí, že válka není. Vyzve současného prezidenta, aby se vyjádřil ke svému sexuálnímu skandálu… Zajímavostí je, že krátce po uvedení filmu do kin zafungovalo kouzlo nechtěného: provalil se sexuální skandál prezidenta Billa Clintona se stážistkou Monikou Lewinskou. A skutečné válečné reportáže z bombardování Iráku, raketových útoků v Sudánu a Afghánistánu a počínající války v Kosovu tehdy fotkám stážistky Lewinské konkurovaly.

Film nám mj. nepřímo připomíná dva pojmy pro náš pomyslný mediální slovníček – priming a agenda setting:

Priming: média přisuzují určitým tématům větší význam než ostatním a dávají jim více prostoru; činí taková témata „viditelnými“.

Agenda setting: média předem určují, které otázky budou v dané době pokládány za důležité. Nasměrují tak veřejnost k úvahám o určitých otázkách, kterým je dávám větší význam (někdy po právu a jindy uměle). Kvalita zprávy může být takto budována tím, jak často se o ní informuje. To je zesíleno umístěním na stránce, titulky a fotografiemi. Podstatné bývá časové nastartování.

Zdroje:

• Šimůmková, Lucie: Filmy o médiích míří do školních lavic. Jaké snímky byste si neměli nechat ujít?: http://www.topzine.cz/filmy-o-mediich-miri-do-skolnich-lavic-jake-snimky-byste-si-nemeli-nechat-ujit/
• Revue pro média: http://fss.muni.cz/rpm-blog/index.php?/archives/205-Slovnik-Nastolovani-temat-agenda-setting.html
• Česko – Slovenská filmová databáze: http://www.csfd.cz/film/5959-vrteti-psem/
• Wikipedia: http://cs.wikipedia.org/wiki/Vrt%C4%9Bti_psem
• Vrtěti psem (Wag the Dog), film USA, 1997

Další díly seriálu:

• Filmy k mediální výchově – 4. díl – Manipulace filmem: http://www.ctenarska-gramotnost.cz/medialni-vychova/mv-tipy/manipulace-filmem
• Filmy k mediální výchově – 2. díl – Živě z Bagdádu: http://www.ctenarska-gramotnost.cz/medialni-vychova/mv-tipy/filmy-k-mv-2

Hodnocení článku

1 smajlík2 smajlíci3 smajlíci4 smajlíci5 smajlíků (2 hlasů, průměr: 5,00 z 5)
Ukládám ... Ukládám ...
 
 

Související články

Zatím nejsou žádné komentáře

Můžete vložit úplně první komentář.

Napište komentář

Pro psaní komentářů se musíte Přihlásit případně Zaregistrovat, pokud ještě nemáte svůj účet.