Čtenářské strategie – 1. díl – Co jsou čtenářské strategie

Ladislava Whitcroft, 21. 10. (2010), Čtenářská gramotnost - Čtenářské strategie , komentář , 36 972 zobrazení

V českých školách převažuje názor, že schopnost správně porozumět čtenému textu je něco, co žáci sami od sebe pochytí v průběhu času. To, že opak je bohužel mnohdy daleko blíže realitě, dokazují mimo jiné i velmi špatné výsledky, jichž čeští žáci opakovaně dosahují ve výzkumech PISA. Za hlavní přínos výuky čtenářských strategií považuji poselství, že žáky skutečně můžeme naučit, jak správně porozumět čtenému textu. Potěšujícím faktem je zejména to, že taková výuka prospěje hlavně těm žákům, kterým čtení s porozuměním činilo dosud velké problémy.

rading-strategies-that-work-obalka3Co jsou čtenářské strategie?

Čtenářské strategie jsou postupy, které čtenáři pomáhají, aby lépe porozuměl čtenému textu. Slovo strategie nám ukazuje, že se jedná o něco, co používáme vědomě a promyšleně, tedy strategicky. Při práci se strategiemi klademe velký důraz na vlastní proces, tedy na to jakým způsobem pracujeme. Proto bychom měli především vést žáky k tomu, aby přemýšleli, co se během čtení děje v jejich hlavách, neboli aby přemýšleli nad svým přemýšlením (metakognice). Abychom však něčeho takového byli schopni, musíme se nejdříve zamyslet nad tím, co se během čtení děje v hlavách našich.

Co všechno děláte, když čtete?

Než začnete s výukou strategií, přemýšlejte nad tím, co všechno děláte, když čtete.  Vybavujete si během četby, co již o daném tématu víte? Když čtete, děláte si poznámky a zatrháváte si podstatné informace? Vracíte se nazpět k pasážím, kterým jste nerozuměli, a zkoušíte uhádnout význam neznámých slov z kontextu? Představujete si, co vám autor popisuje? Vyvolává ve vás text různé otázky, na které hledáte odpověď? Předvídáte, co se v textu bude dít dál, usuzujete, co vám autor chce sdělit a snažíte se zjistit, co je hlavní myšlenkou textu?

Učili vás ve škole, jak správně číst?

Dovolím si usoudit, že vzhledem k vaší profesi, odpověď na většinu z těchto otázek zní ano. A teď se zkuste zamyslet, zda vás někdy někdo tohle vše učil, nebo zda jste na to přišli tak nějak sami.

Čtenářské strategie totiž vlastně odpovídají čtenářským dovednostem, které zdatný čtenář provádí automaticky bez toho, aby si jejich použití uvědomoval. Až když narazíme na text, který je pro nás náročný, začínáme přemýšlet, co by nám mohlo pomoci se s ním vyrovnat – vědomě se uchylujeme ke strategiím. Učitelé často dělají chybu, když se domnívají, že žáci pochytí odpovídající čtenářské dovednosti sami od sebe. V případě těch zdatnějších tomu tak skutečně může být, pak tu jsou ovšem ještě ti, kteří se potřebují naučit příslušnou strategii, která se po správném a dostatečném procvičení stane dovedností.

Naším cílem by mělo být, aby se naši žáci naučili pracovat se strategiemi vědomě, aby věděli, kdy mají které použít, a hlavně aby přemýšleli, proč a jak by je měli použít.  O tom, že taková výuka žákům prospěje, nemůže být pochyb. Jistě téměř každý z nich bude někdy potřebovat najít v manuálu potřebné informace, vybrat si správně knihu, v níž najde přesně to, co potřebuje. Každému z nich bezesporu prospěje, když mu ukážeme, jak se správně učit z učebnice či jiného textu. A když si bude například během četby  představovat, co se v textu píše, bude si umět klást správné otázky, číst mezi řádky a propojovat s tím, co zná, pak nejenže lépe porozumí čtenému textu, ale četbu si bude bezesporu i více užívat.

Zdroje:

• Robb, Laura: Reading Strategies that Work: Teaching Your Students to Become Better Readers, Scholastic Inc. 1996
• Miller, Debbie: Reading with Meaning, Pembroke Publishers, Kanada 2002Doporučený zdroj:

Doporučený zdroj:

Najvarová,V.: Čtenářská gramotnost žáků 1.stupně základním školy (disertační práce): www.is.muni.cz/th/14647/pedf_d/VN_disertace.pdf

Další díl seriálu:

• Čtenářské strategie – 2. díl – Co vše sem patří & trocha historie : http://www.ctenarska-gramotnost.cz/ctenarska-gramotnost/cg-strategie/ctenarske-strategie-2

Hodnocení článku

1 smajlík2 smajlíci3 smajlíci4 smajlíci5 smajlíků (23 hlasů, průměr: 5,00 z 5)
Ukládám ... Ukládám ...
 
 

Související články

, Komentář

Napište komentář

Pro psaní komentářů se musíte Přihlásit případně Zaregistrovat, pokud ještě nemáte svůj účet.