Čtenářské kluby Jaroslava Foglara

Dalibor Dudek, 27. 1. (2012), Čtenářská gramotnost - Tipy do výuky , 8 182 zobrazení

Když se v Mladém hlasateli 8. května 1937 čtenáři dověděli, že mohou zakládat své kluby, ještě si nikdo neuvědomoval, jakým se tyto kluby stanou fenoménem!

Moto: „Každý den se pokusíš zažít něco radostného – přečteš si kousek nějaké knížky…“
Jaroslav Foglar, Modrý život z knihy Přístav volá

Do 15. května 1941, kdy bylo vydávání Mladého hlasatele zakázáno, bylo registrováno na 24.600 klubů. Uvážíme-li podmínku minimálně čtyř členů v jednom klubu, je zřejmé, že Foglarovými čtenářskými kluby bylo pozitivně ovlivněno více než sto tisíc dětí, převážně chlapců. Foglar jim vštěpoval oddílové zásady vedoucí k soudržnosti, zdravé soutěživosti a kooperaci; nabízel dobrodružnou hru, tajemství a probouzel v dětech fantazii, sportovního ducha, poukazoval na krásy přírody, vedl je ke slušnému jednání. Vzpomeňte na zákony modrého života, lov třinácti bobříků nebo klubové zákony časopisu Vpřed.

obrazek_vpred_uvodni_stranka1

Titulní stránka časopisu Vpřed

Atraktivitu časopisu záhy po zahájení činnosti prvních klubů zvýšil kreslený komiks se čtenářským klubem Rychlých šípů – pěti chlapců, kteří na stránkách časopisu prožívali svá dobrodružství. Foglar ve své autobiografii Život v poklusu píše: „…A tu jsem narazil na partu výborných chlapců, velmi podnikavých, statečných, kteří o úžasná dobrodružství takřka zakopávali na každém kroku. K leckterým jsem jim i dopomohl. Slovo dalo slovo, a já je přiměl, aby si založili náš čtenářský klub. Což se také stalo. Po různých příhodách si dali název Rychlé šípy, a můj sen se začal naplňovat.“

Kluby Mladého hlasatele řídil Jaroslav Foglar přes „Klubovní stránku“ časopisu, ve které vycházely náměty pro činnost klubů, zprávy o práci klubů a klubovní pošta s hlášeními o činnosti klubů. Kluby měly svůj název a registrační číslo; jeho členové si volili vedoucího a písaře. Příslušnost ke klubu byla stvrzována členskou legitimací, poskytovanou redakcí zdarma. Kluby bychom nalezli v Čechách, na Moravě, Slovensku, Podkarpatské Rusi, ale i ve Vídni.

Výstižně popisuje podstatu klubové činnosti článek z Foglarových Čtenářských klubů časopisu Vpřed (1948): „Naše kluby…jsou jen volná sdružení chlapců nebo děvčat, kteří spolu přátelí. Nepodléhají žádné organizaci ani žádnou organizaci netvoří. Nedostávají od nikoho žádné rozkazy, neplatí nikam do nějakého ústředí jakýchkoli příspěvků. Odpadá tudíž jakákoliv povinnost hlášení u úřadů apod.“

Některé kluby pokračovaly ilegálně ve své činnosti i během válečných let. Mnohé však, když přestal vycházet Mladý hlasatel, zanikly. Po válce Foglar působil nejprve v časopisu Junák, zde došlo k obnovení myšlenky čtenářských klubů. Redakce jich evidovala 827, ale to již Foglar působil v časopisu Svazu české mládeže Vpřed; zde se objevily i Foglarovy čtenářské kluby, které navázaly na kluby Mladého hlasatele. V časopise jim byla vyhrazena celá stránka. Článek „Co bude s našimi kluby?“, který vyšel ve 31 čísle třetího ročníku časopisu (1948), píše v duchu dobového optimismu: „Nová organizace vás v mnohém ještě podpoří! Vám, kteří marně prosíte o klubovny, se o ně postará…“. A legální činnost klubů záhy na dlouhé roky skončila…

Určité snahy v navázání na činnost klubů projevoval časopis ABC a na sklonku šedesátých let krátce Junák. Nyní kluby, které navazují na činnost Foglarových čtenářských klubů, organizuje Sdružení přátel Jaroslava Foglara (SPJF), které se věnuje práci s dětskými kluby bez dospělého vedoucího. Sdružuje několik desítek takových klubů z celého území republiky. S kluby udržuje kontakt prostřednictvím časopisu Bobří stopa, osobní korespondence a webových stránek. Sdružení nabízí klubům náměty pro činnost, umožňuje jim setkávání, organizuje celoroční hry propojené s časopisem Bobří stopa.

Přílohy – Foglarovy Čtenářské kluby časopisu Vpřed:

  Vpřed, ročník III, číslo 17, str. 268 (Musí být klub ohlášen u MNV?) (2,0 MB, 29 stažení)
Stahovat tento soubor smí jen registrovaný uživatel.

  Vpřed, ročník III, číslo 19, str. 300 (Klubové zákony) (1,9 MB, 19 stažení)
Stahovat tento soubor smí jen registrovaný uživatel.

  Vpřed, ročník III, číslo 31, str. 492 (Co bude s našimi kluby?) (2,0 MB, 14 stažení)
Stahovat tento soubor smí jen registrovaný uživatel.

  Vpřed, ročník III, číslo 19, titulní stránka (1,4 MB, 14 stažení)
Stahovat tento soubor smí jen registrovaný uživatel.

Doporučená literatura:

• Sohr, Stanislav: Zase zní píseň úplňku, Puls, Ostrava, 1970
• Pírek, Zdeněk: Čtenářské kluby Jaroslava Foglara, Delfín, Brno, 1990

Doporučené webové adresy věnované Jaroslavu Foglarovi a tématu čtenářských klubů:

• web věnovaný Jaroslavu Foglarovi: http://foglarweb.ic.cz/
• web obce Rapšach: http://www.rapsach.cz/
• web věnovaný Stínadlům: http://vontove-foglar-stinadla.abchistory.cz
• web SPJF: http://iklubovna.cz/spjf
• magazín Bohoušek: http://www.bohousek.cz/
• Kohoutek, Rudolf – blog: http://rudolfkohoutek.blog.cz/

Hodnocení článku

1 smajlík2 smajlíci3 smajlíci4 smajlíci5 smajlíků (4 hlasů, průměr: 4,50 z 5)
Ukládám ... Ukládám ...
 
 

Související články

Zatím nejsou žádné komentáře

Můžete vložit úplně první komentář.

Napište komentář

Pro psaní komentářů se musíte Přihlásit případně Zaregistrovat, pokud ještě nemáte svůj účet.